وبلاگ

آزمون MSRT چیست؟

آزمون MSRT
آزمون ها زبان انگلیسی

آزمون MSRT چیست؟

 

آزمون معتبری در زمینه زبان انگلیسی است که توسط وزرات علوم طراحی و برگزار می شود، به همین علت شرکت موفق در این آزمون شانس پذیرش در مقطع دکتری و امکان دریافت بورسیه تحصیلی را افزایش می دهد؛ آزمون MSRT با نام دیگر MCHE نیز شناخته می شود و به طور معمول سالانه در هفت یا هشت نوبت برگزار می شود، البته در حال حاضر با وجود شیوع بیماری کرونا این روند تغییراتی داشته که مرتبا اطلاع رسانی خواهند شد.
برای قبولی در این آزمون داوطلب باید از 100 نمره موجود بیش از 50 نمره را کسب کند، البته برخی از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو شرایط و حد نصاب خاص خود را دارا می باشند؛ مدرک ارائه شده به مدت دو سال اعتبار دارد و می توان نسبت به ترجمه آن نیز اقدام نمود.

اعتبار آزمون MSRT

دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکتری و یا آن دسته از افرادی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی هستند نیاز به مدرک معتبری در زمینه زبان انگلیسی دارند، از این رو اعتبار آزمون ها و مدارک صادر شده برای آنها بسیار حائز اهمیت است؛ آزمون MSRT توسط یکی از شاخص ترین نهادهای علمی ایران برگزار می شود و مدرک آن قابلیت ارائه به مراجع مختلف را دارد.
تمامی دانشجویان علاقه مند به تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های داخلی و یا متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی می توانند در آزمون MSRT شرکت داشته باشند و با کسب نمره قبولی در آن، شانس خود را در رسیدن به هدفشان افزایش دهند و رزومه خود را پربارتر سازند.

چند نکته:

کسب نمره بالاتر از 50 به منزله قبولی در آزمون می باشد، اما حد نصاب اپلای با دانشگاه های معتبر خارج از کشور کسب نمره بیش از 75 است، به همین خاطر است که برخی از دانشجویان با وجود قبولی در آزمون، مجدد نسبت به شرکت در آن اقدام می نمایند تا نمره خود را ارتقا دهند.

در صورتی که داوطلبی نمره بیش از 75 را کسب کرده باشد، بر اساس ضوابط قانونی وزرات علوم، به مدت یکسال قادر به شرکت مجدد در آزمون نیست و با محدودیت مواجه می شود.

آزمون MSRT

ساختار برگزاری MSRT

از لحاظ ساختار و مباحث ارائه شده در آزمون، MSRT شباهت زیادی با آزمون ILETS دارد، تنها با این تفاوت که در آزمون MSRT نیازی به صحبت کردن (Speaking) وجود ندارد؛ در این آزمون دایره لغات فرد، آشنایی وی با شاختار متون و خواندن آنها سنجیده می شود.

 1. بخش شنیداری Listening
  دفترچه سوالات این بخش مجزا از سایر سوالات است و برای پاسخگویی به آن فرصتی 30 الی 35 دقیقه ای در اختیار داوطلبان قرار دارد؛ سوالات در قالب 30 تست ارائه می شوند و در رابطه با مکالمات کوتاه روزمره، اجتماعی، خواندن متون و درک شفاهی آنها هستند.
 2. بخش نوشتاری Writing
  در این بخش سوالات در رابطه با ساختار متون و روش های نگارشی هستند، برخلاف آزمون آیلتس، در اینجا نیازی به نگارش متن وجود ندارد و داوطلبان تنها باید به تست های مطرح شده پاسخ دهند؛ تعداد سوالات 30 و زمان پاسخگویی به آنها 20 دقیقه است.
 3. بخش خواندن Reading
  قسمت خواندن اغلب دارای 4 متن 10 سوالی است که در مجموع 40 تست را به وجود می آورند و توانایی درک مطلب و سرعت خوانش داوطلبان را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهند، در نظر داشته باشید که بخش لغات Vocabulary با این بخش ادغام شده و سوالات آنها به شکل ترکیبی مطرح می شوند؛ مدت زمان پاسخگویی به این بخش 55 دقیقه است.

آزمون تعیین سطح

ثبت نام در آزمون MSRT

برای ثبت نام در آزمون MSRT نیاز است تا داوطلبان به سامانه سجاد مراجعه نموده و پس از ساخت پروفایل آزمون، فرم علاقه مندی به شرکت در آزمون زبان MSRT را تکمیل نمایند؛ در نظر داشته باشید که در صورت داشتن پروفایل، نیازی به ساخت مجدد آن وجود ندارد و می توانید از طریق پروفایل قبلی خود ثبت نام آزمون       MSRT را انجام دهید.

هزینه آزمون MSRT در مقایسه با آزمون های تافل و آیلتس بسیار کمتر است، همین مسئله باعث شده است تا دانشجویان زیادی به آن تمایل پیدا کنند؛ آخرین اطلاعیه های منتشر شده در رابطه با آزمون مد نظر، هزینه شرکت در آن را 120.000 تومان عنوان کرده اند که در حین ثبت نام از طریق اینترنتی دریافت خواهد شد.
در رابطه با دفعات شرکت در آزمون نیز محدودیت چندانی وجود ندارد و در صورت عدم قبولی در آزمون یک ماه (کسب نمره کمتر از 50)، داوطلب مجاز است در آزمون بعدی نیز شرکت نماید.

منابع آزمون

بهترین منابع آزمون MSRT

برای شرکت در این آزمون منبع مشخصی توسط وزارت علوم مشخص نشده است، اما طراحان سوال اغلب تست ها را از کتب عمومی زبان انگلیسی طراحی می کنند؛ برخی از منابع مناسب شرکت در آزمون عبارت هستند از:

 • کتب 504 و 1100 واژه ضروری
 • کتاب لانگمن برای آمادگی شرکت در آزمون تافل
 • کتاب تافل کیت
 • دوره های آماده سازی تخصصی

منابع مکتوب به خودی خود نمی توانند نیازهای آموزشی افراد را رفع نمایند و نیاز است تا توسط اساتید و افراد متخصص توضیح و آموزش داده شوند.

چگونه در آزمون MSRT به موفقیت برسیم؟

برای کسب نمره قبولی الزامی به داشتن پیش زمینه ای قدرتمند در زمینه زبان انگلیسی وجود ندارد و دانشجویان با سطح معلومات زبانی عمومی نیز می توانند در این آزمون شرکت کرده و به موفقیت برسند، تنها لازم است تا با مدیریت زمان و بهره مندی از منابع آموزشی مناسب خود را برای روز آزمون آماده نمایند.
افزایش مهارت در تست زنی یکی از راه های مهمی است که می تواند شانس قبولی را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش دهد، این مسئله نیازمند تست زنی زیاد و دسترسی به نمونه سوالات آزمون است.

دوره آمادگی آزمون EPT و MSRT

در این دوره تمامی مطالب مورد نیاز برای شرکت موفق در آزمون های EPT و MSRT به شکل فشرده و در کوتاهترین زمان آموزش داده می شوند؛ آموزش ها در قالب حل تست و بیان نکته ها ارائه می شوند تا دانشجویان خود روند پاسخدهی به سوالات را مشاهده نمایند و ترفندهای تست زنی سریع را بیاموزند. منابع مورد نیاز برای شرکت در آزمون در این دوره مورد بررسی و استفاده قرار گرفته اند و نمونه سوالات آزمون های پیشین نیز به طور مفصل برای دانشجویان توضیح داده شده و حل می گردند.

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping