وبلاگ

چگونه یک مقاله معتبر بنویسیم؟

مقاله نویسی
مقاله نویسی

چگونه یک مقاله معتبر بنویسیم؟

مقاله چیست؟

مقاله نوشته ای مبتنی بر تجربیات، مشاهدات، نظریات بررسی شده و نتایج به دست آمده توسط نویسنده حول محور یک موضوع مشخص است که به خوانندگان کمک می کند به اطلاعات مناسبی در رابطه با آن موضوع دست پیدا کنند و از آن در جهت رفع نیازهای مختلف خود اقدام نمایند؛ مقاله در زمینه های دانشجویی نیز بسیار حائز اهمیت و کاربردی است، زیرا به وسیله آن دانشجو قادر می شود در سمینارها و کنفرانس های علمی حضور پیدا کند و با ارائه و بیان دستاوردهای خود علاوه بر تجارب ارزشمند، اعتبار بالایی را نیز به دست آورد.

مراحل اولیه نگارش مقاله

 • انتخاب موضوع

موضوع مقاله عاملی بسیار تاثیرگذار است، زیرا روند نگارش مقاله را شکل می دهد و در صورتی که عنوان انتخاب شده ارزش علمی مطلوب و یا منابع مکفی نداشته باشد، نویسنده با دشواری های زیادی روبرو می شود و حتی ممکن است با مردود اعلام شدن مقاله، در آخر به نتایج دلخواه خود دست پیدا نکند؛ برای انتخاب عنوان مناسب می توان از منابع علمی گوناگون، دیگر مقالات منتشر شده معتبر و همچنین راهنمایی های مدرسین، پژوهشگران و استادان راهنما استفاده نمود، این افراد با داشتن تخصص در حیطه مقاله نویسی کمک شایانی به بهبود عملکرد نویسنده خواهند کرد.

 • مشخص کردن کلیدواژه ها

کلیدواژه ها وظیفه شناساندن مقالات به خوانندگان را بر عهده دارند و به نوعی شناسنامه آنها به شمار می روند، بدین شکل که خواننده با جستجو در رابطه با یک کلمه و یا عبارت خاص با سرعت و سهولت بیشتری مقالات منتخب آن حوزه را در اختیار می گیرد؛ کلمات و عبارات گفته شده همان واژه های کانونی هستند که نویسنده باید آنها را با توجه به موضوع خود انتخاب و به تعداد مشخصی در نگارش مقاله به کار ببرد.

 • نگارش بخش چکیده

چکیده متن ابتدایی نوشته شده در مقاله است که نویسنده در آن باید به بیان کلیاتی از مطلب ارائه شده بپردازد و اهداف خود از نوشتن و انتشار آن را بیان نماید؛ بخش چکیده در ترغیب خوانندگان به مشاهده ادامه مقاله و بررسی جزئی تر آن تاثیرگذار است، پس لازم است تا در نگارش این قسمت از مقالات دقت زیادی به خرج داده شود و از شیوه های تبلیغی، تفهیمی و تشویقی نویسندگی نیز استفاده شود.

 • مقدمه نویسی

به مانند هر نوشته دیگری مقاله نیز به یک مقدمه مناسب و در عین حال مفید و کوتاه دارد که علاوه بر دادن اطلاعات کافی به خواننده، او را به سمت خواندن دیگر سرفصل ها نیز هدایت کند؛ مقاله عموما در یک بند نگارش می شود و طولانی بودن آن می تواند موجب عدم رغبت خواننده به ادامه مطلب شود.

 • تحقیق و پژوهش

در این مرحله انتخاب منابع درست و معتبر اهمیت بالایی دارد و زمان زیادی نیز صرف آن می شود؛ برای انجام تحقیق و پژوهشی موفق، نیاز است تا نویسنده ساعات زیادی را به مطالعه کتب و مقالات، حضور در مراکز علمی و آموزشی، مشاهده جامعه آماری و یا فعالیت در آزمایشگاه ها بپردازد.

 • مشاهده و نتیجه گیری

در این قدم از نگارش مقاله نوبت به جمع بندی نهایی داده ها و آزمایشات می رسد و نویسنده می بایست بر اساس مبانی علمی و مستندات خود، به ارائه مطلب پایانی بپردازد و یا نظریه و فرضیه های بررسی شده را رد یا تایید کند؛ در مشاهده و نتیجه گیری نتایج زحمات طولانی مدت نویسنده حاصل می شود، پس باید عاری از هرگونه خطا باشد، بدین ترتیب در بررسی های پایانی توسط اساتید و ارسال به ژورنال نیز ایرادی بر آن وارد نمی شود و نیاز به اصلاح پیدا نخواهد کرد

چگونه مقاله خود را به چاپ برسانیم؟

یکی از اهداف اصلی نویسندگان از نگارش مقاله به چاپ رساندن آن در کتب، نشریه ها و وبلاگ های معتبر علمی است تا بدین ترتیب رزومه آنها نیز پربارتر شود و شرایط بهتری برای ورود به مجامع علمی داشته باشند؛ برای چاپ مقاله در نشریه ها لازم است تا پیش از شروع به نگارش و یا در حین آن اقدامات لازم را انجام دهید، زیرا هر یک از نشریه ها شرایط خاص خود را دارند و محدودیت هایی را پیش روی مقالات قرار می دهند.

ارتباط با اساتید فعال در این حوزه و مراکز پژوهشی امتیازی بزرگی محسوب می شود، زیرا از طریق معرفی نامه ها و یا تاییدیه آنها به شکل ساده تری می توان برای چاپ مقاله اقدام نمود؛ برخی از مقالات علاوه بر شرایط نشریه ها، می بایست از ضوابط قانونی نیز پیروی کنند، برای آگاهی کامل از ضوابط موجود می توانید از طریق راه های ارتباطی ارائه شده با کارشناسان ما تماس حاصل کرده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

نحوه رفرنس نویسی

در انتهای مقاله باید لیستی از منابع انتخاب شده در اختیار خوانندگان و همینطور اساتید بررسی کننده قرار داده شود، این کار با عنوان رفرنس نویسی نیز شناخته می شود و اصول مختص به خود را دارد؛ نویسنده می بایست هم از منابع داخلی و هم از منابع خارجی استفاده نماید و آنها را در بخش رفرنس نویسی با جزئیات و مسیرهای دسترسی درج نماید.

ویژگی های رفرنس نویسی خوب:
 1. از رفرنس های متنوع استفاده شده باشد (مقاله، کتاب، نظریه و…)
 2. از رفرنس های متنوع استفاده شده باشد (مقاله، کتاب، نظریه و…)
 3. سایت های متفرقه را مرجع قرار نداده باشد
 4. ترجیح آن بر منابع مکتوب باشد

دوره مقاله نویسی پیشرفته

مدرس دوره: دکتر مهدی باغبان

سوابق: سردبیر مجلات علمی و آموزشی – برگزار کننده بیش از 400 دوره مقاله نویسی در کشور – مدرس دوره های کاربردی دانشگاه تهران

طول دوره: 5 هفته
5 جلسه 2 ساعته

اهداف دوره:

دوره مقاله نویسی پیشرفته به گونه ای است که تمامی شیوه ها و اصول نگارش یک مقاله مفید و موفق را ارائه می دهد، بطوری که شرکت کننده از ابتدای آن می تواند گام به گام با آموزش های استاد نسبت به نگارش یک مقاله اقدام نماید.

چرا باید در این دوره شرکت کنم؟
 1. بسیاری از کارگاه های مقاله نویسی به شکل تک جلسه ای برگزار می شوند، در حالی که این دوره به شکل یک کلاس تعریف شده است و بطور جامع از ابتدا تا به انتهای نگارش یک مقاله آموزش های کاربردی را پیش روی افراد قرار می دهد.
 2. از کلی گویی پرهیز شده و مباحث به صورت تخصصی همراه با مثال و تمرین دانشجویان در کلاس مطرح خواهد شد.
 3. شرکت کنندگان در این دوره تا کنون موفق به نگارش بیش از 100 مقاله معتبر در مجلات داخلی و خارجی و ارائه به کنفرانس های بین المللی گردیده اند که این نشان از کارایی بی نظیر این دوره دارد.
 4. این دوره اولین و تنها دوره مقاله نویسی در کشور است که در 16 ساعت تمامی سرفصل های مقاله نویسی، اصول یافتن مجلات معتبر علمی پژوهشی، ISI و کنفرانس ها، و روش تحقیق به دانشجویان ارائه می شود.
 5. پژوهشگران را با انواع مقالات عملی و با تکیه بر مثال آشنا خواهند کرد.
 6. پژوهشگر با پایگاه های علمی معتبر در ایران و جهان آشنا شده و طریقه دسترسی به آنها را نیز می آموزد.
 7. آموزش نحوه تشخیص مقالات معتبر از جعلی و آشنایی با مقالات هایجک و بلک لیست.
 8. ارائه گواهینامه معتبر به شرکت کنندگان به جهت شرکت در مصاحبه های شغلی و تحصیلی.

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping